За кого голосувати – 2. Хто з чотирьох?

У попередньому дописі я обгрунтував те, що треба голосувати за людину, яка реально зможе стати президентом, тобто вміє бути професійним політиком, довела це на практиці і має свою команду, щоби сформувати адміністрацію президента, “президентську квоту” в уряді, і бажано політичну силу, яка підтримає його політику у парламенті.

Наразі, виходячи з тих, хто вже заявився в кандидати або очевидно заявиться, було виявлено чотири реальні варіанти (в алфавітному порядку, щоби хтось не образився):

  • Гриценко
  • Порошенко
  • Садовий
  • Тимошенко

Далі підуть мої зовсім суб’єктивні міркування, які просто грунтуються на уважному читанні преси, деякій інформації з-за лаштунків і власному аналізі та небайдужому спостереженні за політичним життям нашої країни протягом останніх 10-15 років.

(З часом міркування можуть помінятися, подивимося, як проявить себе кожен з кандидатів під час кампанії)

Тимошенко. Класичний популіст у тому сенсі, що має багато гасел і мало конкретики. При цьому якщо подивитися її діяльність у політиці (на хвилинку, з 1997-го року), то дуже важко зрозуміти її ідейну чи взагалі особисту позицію. Найбільш корисною для країни вона була, здається, на посаді віце-прем’єра з енергетики в уряді Ющенка за президента Кучми. При цьому знамениті епізоди зі спробами формування широкої коаліції з регіоналами та газові договори із Москвою (чи, точніше, спосіб та стиль їх підписання) викликають підозру, що якихось твердих принципів у цієї людини взагалі не існує, і взагалі страшно їй довіряти. Окремо мене коробить те, як вона приховує від громадян України своє майно – розповідати, що вона бідна мишка і живе за рахунок родичів, у 2019-му вже якось непристойно.

Садовий. Був успішно закиданий сміттям Порошенком та компанією, не зміг конвертувати хороші результати виборів у парламент 2014-го року у владний ресурс. Це можна розцінювати як слабкість, як недоречну європейсько-інтелігентну травоїдність у вовчому світі української політики, або й говорити на його користь і свідчити про наявність якихось принципів, які він і його команда не готові продати. Не знаючи нюансів, важко судити. Має у команді дивних персонажів типу Семенченка (а хто не має?). Але є й дуже достойні і професійні люди, у тому числі серед депутатів. Також перевагою, особисто для мене, є те, що «Самопоміч» виглядає саме командою однодумців, які мають більш-менш спільну ідеологію, а не партією «вождистського» типу. Тобто на парламентських виборах з цих чотирьох персонажів я би голосував за нього як майбутнього прем’єра.

Порошенко. Ну, про нього ми знаємо багато. Але, що цікаво, якщо розглядати його саме в контексті його конституційних повноважень, то чинний президент виглядає непогано. За військо мені важко судити. Ми не перемагаємо, але й не відступаємо. Військо потроху відновлюється, але не так швидко і якісно, як хотілося би. Поставимо “задовільно”. У зовнішній політиці досягнення очевидні – робочі стосунки із союзниками, санкції, той же Томос тощо. Але втрачає бали за рахунок того, що займається багатьма непрезидентськими справами, і займається дуже кепсько (для країни). Одна судова реформа чого варта, яку можна коротко описати “гора родила мишу” (і по дорозі зіпсувала нерви і коштувала мільйонів втрачених грошей і часу сотням тисяч простих громадян та бізнесів – користувачів послуг судової системи). Ну і ми ще багато можемо згадати некрасивих історій.

Гриценко. Найменш особисто для мене зрозумілий персонаж цієї історії. Начебто говорить правильні речі, а як доходить до реальної політики – програє вщент. Я був би готовий йому повірити, якби з 2014-го року, після поразки на президентських та парламентських виборах, він би не зупинився, а продовжував розвивати «Громадянську позицію», бився би за місця на місцевих виборах, працював би із вулицею тощо. 3% на парламентських, 5,5% на президентських – непогані стартові умови. Наразі ж справляє враження, що він би, як і Тимошенко, найкраще працював би другим номером у сильного лідера-президента, наприклад, секретарем РНБО або Міністром оборони тощо.

Отже, мій поточний висновок – у другому турі, дуже знехотя, але за Порошенка. З урахуванням того, що у парламенті потрібна серйозна йому противагу, щоби бити по руках у разі спроб залізти куди не треба і стимулювати до кращого виконання своїх обов’язків у військовій сфері. Розумію, що суперечу сам собі, коли кажу, що президенту бажано мати впливову фракцію у парламенті, але конкретно президента Порошенка необхідно контролювати і стримувати.

Взагалі президентсько-парламентська форма правління – дуже нестійка конструкція, і з провідних демократичних країн вона вдалася тільки США та Франції. При цьому не варто забувати, що у США є ще третя вершина трикутника влади (Верховний суд), а французькій системі лише 60 років, і при цьому ми бачимо, які фундаментальні конфлікти переживають зараз обидві країни. Так що я за впровадження парламентської форми республіки в Україні, але наразі маємо те, що маємо, і приймаємо рішення, виходячи з реальних обставин.

У першому турі можна за Садового, Гриценка, або когось із молодих системних політиків – просто щоби висловити свою підтримку та заохотити їх до участі у парламентських перегонах. (У моєму розумінні «системний» означає те, що молодий політик докладає зусиль до набуття трьох ознак, вказаних у попередній статті).

Також якщо Садовий та Гриценко надумають об’єднатися, я за них ще раз подумаю. Гриценко-президент та Садовий-прем’єр (або один з лідерів коаліції) – це була би цікава комбінація. Ну так, і Вакарчука б туди же – для підвищення рівня культури та як детектор гідності середовища :)

У будь-якому разі закликаю не тупити, а думати, визначатися і приходити на голосування 31-го березня та 21-го квітня.

***

Якщо ви згодні зі статею – не соромтеся ділитися з друзями у соцмережах.

Якщо не згодні – критикуйте у коментарях (із дотриманням вимог гідності та пристойності) – у спорі ж народжується істина.

Опубліковано у пряма дія, скажу від себе | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.