Наша революція: 1917-1921 (ресурси для самоосвіти)

Як це не дивно, але Україна в інформаційному плані підходить до століття революційних подій в Україні значно краще підготовленою, ніж до століття початку першої Світової Війни.

Неувага, нерозуміння та неповага до власної та світової історії коштували нам людських та територіальних втрат у 2014.

Сподіваюся, ми як нація встигнемо згадати і вивчити помилки та здобутки революції на українських теренах 1917-1921 року, щоби цього разу зробити краще.

Для контексту зауважу, що революція вирувала не лише в Російській Імперії. У Німецькій, Австро-Угорській та Османській імперіях теж відбувалися події, які включали все, що ми зазнали на українських теренах – економічна криза та загострення класової боротьби, сплеск націоналізму та національно-визвольних рухів, вторгнення іноземних завойовників.

У Фінляндії, яка зараз відзначає сторіччя незалежності, точилася громадянська війна; у Мюнхені та Будапешті були проголошені комуністичні республіки; Вірменія, так само як Україна, намагалася постати як незалежна країна на терені двох імперій, одночасно відбиваючись від російсько-більшовистського вторгнення. Маємо багато уроків, доречних до вивчення, історій, які краще не повторювати і зразків, вартих наслідування.

Отже, ресурси:

Українська революція 1917-1921 – проект “Історичної Правди” у співпраці з “Дзеркалом тижня”, Музеєм Грушевського та “Лікбез.Історичний фронт”.

УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917–1921 – проект радіо “Свобода”. Фінансується на гроші американських платників податків.

НАША РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921 – проект ресурсу DSNews (“Деловая столица”, “Власть Денег”). Той випадок, коли вітчизняний бізнес нарешті почав інвестувати у вивчення уроків історії. Єдиний промінь світла у сумній ситуації, коли на світовому рівні нашу історію висвітлюють та інтерпретують хто завгодно, окрім самих українців.

Тепер додамо ширшого контексту:

Проект 1917 – просто шикарнючий проект Яндекса (так, Яндекса). Історія революції в Російській імперії, представлена у форматі Фейсбук-стрічки. Причому використовуються виключно оригінальні записи щоденників, статті в газетах, листи відомих людей одне до одного. Помітна велика присутність людей мистецтва – маємо як живих весь російській Срібний Вік – Єсенін, Ахматова, Хлєбніков, Цвєтаєва тощо. Очевидно, що в текстах багато України та українців: Михайло Терещенко, Павло Скоропадський, Володимир Винниченко, Михайло Родзянко, Михайло Грушевський, Володимир Вернадський, Давид Бурлюк, Костянтин Паустовський, Олександра Екстер,  та інші.

1914-1918-online. International Encyclopedia of the First World War – тут все зрозуміло. Міжнародний проект, який також охоплює революційні події у країнах, охоплених війною. Станом на 1918 рік світові столиці святкували закінчення війни і прихід довгоочікуваного миру, а у нас тут все лише починалося…

 

 

 

 

Advertisements
Опубліковано у культурне, рекомендую, інтернетне, історичне. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.