Ми всі для них – чеченці

Це розуміння прийшло до мене в один із січневих днів 2014 року. Тоді вже почалося на Грушевського, а з тіл убитих і поранених активістів витягали металеві кулі для зупинення автотранспорту. Тоді вже зникли Ігор Луценко та Юрій Вербицький, і ніхто не міг сказати, де вони є. Тоді ж відбувся напад на Автомайдан на Кріпосному провулку.

І весь цей час в Маріїнському парку тривало свято Антимайдану.

Це почалося ще в грудні. Звукове оформлення сцени було жахливе. Спочатку, перші кілька днів, в той час як Майдан починав день гімном України й молитвою, по динаміках Маріїнського парку крутили гімн Партії Регіонів – приблизно кожні півгодини. Одного дня мої колеги нарахували, що він прозвучав за день 17 (!) разів. Будь-які питання щодо психічного здоров’я організаторів відпали. Але це було ще не найгірше. У якийсь час головним саундтреком Антимайдану стали пісні групи «Любе», і в першу чергу – «Комбат». Він теж звучав безперестанку, як мінімум щогодини.

І тут, на якомусь витку цього божевілля, до мене дійшло: для них ми всі – чеченці.

Що таке «Комбат»? Це російська пісня про війну. Причому про війну цілком конкретну, адже справжні воєнні пісні ніколи не пишуться про війну взагалі. А яка була найбільша, найкривавіша війна Росії за останні роки? Правильно, це була чеченська війна. А найзлішим ворогом росіян весь цей час були чеченці.

Усі солдати вчаться на прикладі інших солдат. На попередніх поколіннях героїчних бійців-переможців. Про них пишуть книги, знімають кіно і складають пісні. І для нашого, українського «Беркуту» та «Альфи» (або принаймні тих, хто планував і керував їхніми діями) такими героями були бійці спецназу армії та МВС Росії. А найбільшим героєм – Путін, який переміг терористів.

Саме про них – цих героїв – написано пісні «Любе», саме про них знято серіал «Спецназ», і навіть пітерські «Менти», як відомо, відбули сезон у Чечні. Саме вони – бійці спецназу РФ – разом із бандитами, звичайно, останні 15 років були героями російського телебачення, саме з ними обмінювалися досвідом наші менти, саме на їх розповідях виростало нове покоління бійців. Наших, українських бійців.

І тоді все стає на свої місця. Що таке чеченська війна? Це брудна, жорстока, кривава і нечесна війна. Почитайте репортажі із Чечні – і побачите багато знайомого. Чеченська війна – це постріли з-за рогу, це відрізання кінцівок, тортури, диверсії, кров – як норма життя. Це захоплення заручників. Це теракти. Це снайперська війна. Це ненависть до журналістів, які показують світу те, що ти робиш сьогодні. Це використання найпідліших способів війни, які тільки може видумати людина.

Я пам’ятаю, як мене пересмикнуло, коли я почув, як хтось назвав розгін студентів 30 листопада «зачисткою». Саме слово «зачистка» увійшло в широке вживання саме в ті роки, і воно мало цілком чітке і страшне значення. Зачистка – це коли село оточують колом і починається обхід по хатах. Зачистка – це коли в двері спочатку кидають гранату, а потім заходять. Це коли з села вивозять усіх чоловіків, а потім їх знаходять по ярах понівечених і мертвих. Або у «фільтраційних таборах» – побитих, зневажених, зганьблених. Або не знаходять взагалі.

І «мочити в сортирах» – це теж про чеченську війну, тільки цього разу вже другу. Вдумайтесь – що означає ця фраза? Вона означає – не лишити в собі нічого людського. Вона означає – використовувати будь-які методи для досягнення цілі. Вона означає – вбивати за столом, в туалеті, в лікарні. Вбивати під час розмови. Вбивати того,  хто йде без зброї. Вбивати того, хто поранений. Накривати вогнем все село задля знищення купки бійців. Труїти, підкупати, засилати агентуру. Стравлювати брата з братом.

І називалася друга чеченська війна – «контр-терористична операція». І воювали в ній загони ОМОНу, а по-нашому – «Беркут».

З того дня, коли я це зрозумів, мене нічого не дивує.

Мене не дивує, що беркут міг всерйоз повірити в те, що його гуртожитки з жінками й дітьми можуть брати штурмом. Бо терористи саме б так і зробили.

Мене не дивує, що беркут міг ненавидіти дівчат, які пропонували їм чай із медом. Бо саме так зробили би бойовики, щоби розвідати позиції або отруїти бійців.

Мене не дивує, що вони ненавиділи священників і молитву – бо саме релігійність активістів Майдану так добре лягала на образ терориста – релігійного фанатика.

Мене не дивує, що вони спокійно стріляли в українців – російських бійців у Чечні також не зупиняв той факт, що чеченці – це теж громадяни Російської Федерації.

Адже ми всі для них – чеченці.

Advertisements
Опубліковано у культурне, скажу від себе. Додати до закладок постійне посилання.

One Response to Ми всі для них – чеченці

  1. Taras Tronka коментує:

    Ось пост із Фейсбуку, де Олександр Мнатсаканян говорить про те ж саме і наводить конкретні приклади поведінки російських військових у Чечні і взагалі на території РФ. Вразливим громадянам читати не рекомендую. https://www.facebook.com/alexander.mnatsakanyan/posts/10152265835986708

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s