Доки не чути гармат: будувати країну вже зараз

Цей текст є зверненням до всіх небайдужих українців, незалежно від політичних переконань, віку, статі, чи етнічного походження.

Першу версію тексту було написано невдовзі після законів 16 січня, але бої на Грушевського зробили її тимчасово неактуальною. Зараз, коли ситуація повернулася до напруженого перемир’я, коли єдиним можливим способом перетворення країни видається силовий сценарій, я пропоную усім людям доброї волі діяти інакше. Не хочете воювати? Знайдіть собі справу по серцю – і творіть нову Україну вже зараз.

Отже. Неспроможність усіх органів влади, а також традиційної опозиції вирішити політичну, а відтепер – й економічну кризу, і головне – відсутність будь-яких надій, що хтось із звичних нам персонажів чи органів влади це зробить у найближчому майбутньому – по суті звільняє шлях до побудови нової країни.

Просто нової, з нуля.

Що є зараз Україна? Це певна територія із певним населенням. Влади немає, народу (як організованої і усвідомленої сукупності людей) також немає. Закону – немає, суду – немає, міліції – немає. Єдиної всеукраїнської церкви (морального авторитету) теж немає, та й прихожани усіх церков, починаючи з президента, не сильно дотримуються навіть десяти заповідей, не кажучи вже про Ісусову заповідь любові до ближнього. По факту – немає жодної структури або організації, яка би могла взяти на себе відповідальність за майбутнє країни. Назвемо речі своїми словами: уся Україна зараз – це Дике поле. Дикий Захід, Дикий Схід, Дикий Центр, Дика Північ і Дикий Південь. Нічийна земля. І хто перший почне її освоювати – той і визначить майбутнє країни на десятки років вперед.

Але – хоча в країні і немає народу – є певна спільнота людей, які хочуть побудувати нову країну на принципах справедливості, прозорості, відповідальності. Що робити? Ці люди обирають із себе групу морально авторитетних людей, яка більш схильна до аналітики та стратегічного планування, і вона, виходячи із вказаних пріоритетів, пише план (конституцію) нової країни – починаючи від прапору з гімном і закінчуючи порядком обрання і звільнення керівництва держави (я свідомо не кажу президент, бо не факт, що він нам взагалі потрібен). Непоганий зародок цієї групи – це форум Євромайданів, до яких можна додати Ініціативу Першого грудня, а також, можливо, інших мудрих людей. Цих людей назвемо умовно «група майбутнього». Усі інші займаються тим, що прикривають цю групу фізично і підтримують морально і матеріально. За необхідності діяльність групи переноситься за кордон.

Одночасно із розробкою перших пропозицій до майбутньої країни починається негайне фактичне впровадження нової конституції у життя – поквартальна самооборона замість міліції, каси взаємодопомоги замість банків, ОСББ замість ЖЕКів, громадські школи, дитячі садки та університети – замість державних тощо.

Прототипом багатьох установ майбутнього є Майдан. Із новим – вільним від бюрократії і хабарів – Університетом Майдану, де викладають найкращі люди країни. Із Народним госпіталем, повністю спорядженим без жодної державної копійки. Із Самообороною – народною армією, спорядженою за кошт громади. Додамо сюди ще Дорожній контроль, який є альтернативою ДАЇ. Центр протидії корупції – це вже готове Національне бюро розслідувань. Таким чином, на території Майдану вже забезпечені основні потреби людини: безпека, підтримка у разі хвороби, можливість інтелектуального і фізичного розвитку, фінансова система, незалежний контроль тощо. Питання – то для чого нам взагалі держава?

Це все – творення нового життя – можна робити просто зараз, збільшуючи простір свободи і зменшуючи простір впливу влади на наше життя щодень. Причому більшість із цих речей – для тих, хто сильно цього боїться – є абсолютно законні. Або здійсненні із незначними порушеннями закону, що на фоні катувань та коктейлів Молотова навряд чи можна взагалі рахувати порушенням. Черги у дитсадочках? Домовтеся із сусідами та організуйте дитсадок своїми силами. Кажете, міліціонерам немає куди йти від Януковича? Нехай ідуть в Самооборону свого району – і їм буде гарантоване матеріальне утримання і повага сусідів.

Згодом можна піти й трохи далі. Гривня падає? Створюйте свою валюту і розраховуйтеся між своїми сусідами і партнерами. На ваш бізнес наїжджають бандити, міліція і прокуратура? Подумайте, чи не варто платити частину податків на інший рахунок наприклад, місцевої самооборони. Або, принаймні, віддавати їм ті гроші, які йшли на хабарі. У вас проблеми із санстанцією? Запросіть санітарну службу з Майдану – нехай організують вам санітарний контроль. У вашому місті затримують виплати пенсіонерам? Збирайте пенсійні внески і виплачуйте пенсії через Спільнокошт або Українську біржу благодійності. І так далі. Якщо ви подивитися навколо, то виявиться, що держава Януковича вам просто непотрібна, і при цьому ще страшенно дорога в експлуатації.

Звичайно, будуть втрати. Спочатку – недовіра і заздрість близьких і сусідів. Потім, коли справа набере обертів – відверта ворожість з боку держорганів, ЖЕКів, монополістів, яких ви будете позбавляти надприбутків та хабарів. Але усе має відбуватися по можливості мирно (але стійко), гнучко, і винахідливо. Можливо, іноді доведеться відступити, але запам’ятати свою спробу і готуватися її повторити за перших-ліпших сприятливих обставин. Усім треба набратися терпіння і зрозуміти, що процес може зайняти місяці й роки, перемоги будуть змінюватися поразками, а сплески народної активності – періодами апатії і зневіри. Але якщо ви твердо вирішили жити і народжувати дітей в Україні – ніхто, окрім вас, не збудує нової країни.

Одночасно – і це надзвичайно важливо – усі небайдужі громадяни дружно і постійно займаються агітацією населення за нові принципи співжиття – і словом, і ділом. Зрештою, одна з найбільших проблем сучасних українців – це те, що вони не говорять один з одним, просто не вміють говорити. Необхідно навчитись говорити самим і подавати приклад іншим. І тут великий простір для профільних фахівців, про що я писав раніше. Мета агітації та спілкування – досягнення підтримки нового бачення майбутнього у більше, ніж 50% населення.

Одразу по досягненні цієї мети скликаються всеукраїнські Установчі збори,  які проголошують на теперішній території України створення нової держави, з одночасним формуванням тимчасового уряду, збройних сил, дипломатичних представництв і т.п. Нова держава приймає від старої тільки територію та населення, усе інше створюється заново. У цей же момент нові структури оголошуються такими, що діють по всій країні, а старі (те, що ми зараз називаємо державними органами, державними університетами, державною медициною) – оголошуються непотрібними і припиняють своє існування.

Нова країна проросте через рештки держави Януковича, але тільки тоді, коли більшість громадян країни буде особисто залучена до її творення. Переможемо тільки разом.

Advertisements
Опубліковано у думай глобально, пряма дія, скажу від себе | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s