Майдан помер. Але народився шанс змінити країну (оновлено)

24.12.2013: Ми живемо у прекрасні часи, коли кожен наступний день приносить нові повороти долі. За перші два дні по недільному віче багато людей заявили, що вони залишаються на Майдані – чи фізично, чи морально – присвячуючи значну частину свого життя і ресурсів численним точкам і способам боротьби та взаємодопомоги, з яких складається Майдан. Попри втому, попри відсутність плану і стратегії, попри помилки і слабкість політиків, попри відсутність підтримки більшості населення країни, попри підступний тиск влади, що зростає. Рішучість і невідступність цих людей вражає і дає надію на те, що Майдан таки встигне змінитися на марші і залишиться вогнищем свободи, з якого з часом розгориться полум’я справжньої революції. Пишаюся українцями. Боротьба триває.

(Нижченаведений текст наразі пропоную розглядати як гірший варіант розвитку ситуації, запасний план, який дозволить не опустити руки у випадку поразки).

Недільне віче 23 грудня та відгуки різних людей на нього показали, що революція закінчилась. Ризикну зробити невтішний прогноз подій. Майдан як масове явище піде на спад, і за 2-3 тижні маргіналізується і занепаде в кінець. Оголошений зі сцени новий рух стане другим виданням «Об’єднаної опозиції». Усі притомні люди швидко звідти повиходять. Найбільш радикальні і непримиренні  («Автомайдан», «Дорожний контроль», «Правий сектор») підуть у підпілля або виїдуть з країни через загрозу їхньому життю і свободі. Цілком можливий початок партизанської боротьби – влада вже почала каральні акції проти найбільш рішучих активістів, і на цьому не зупиниться. При цьому після кількох гучних арештів та серйозних провалів активісти зрозуміють, що їх ряди наполовину складаються із подвійних агентів типу Корчинського. 99% протестувальників повернуться додому, на роботу. Дехто отримає кримінальні або адміністративні справи, визнає провину, заплатить штрафи, відсидить мінімальні терміни у вязниці. Влада буде вести себе хитро і обережно, за путінським зразком – масове промивання мізків у стилі телеканалу «Росія» через ЗМІ, пропаганда гламуру і «зреліщ», соціальні подачки найбіднішим і незахищеним верствам суспільства – пенсіонерам, шахтарям, вчителям та іншим бюджетникам. Таких людей – грошово залежних від влади – уже є більше 30% населення України, і за два роки їх стане більшість (особливо якщо додати до них людей, залежних від бізнесу олігархів). Тобто влада як має, так і матиме мовчазну підтримку більшості населення. Міліція остаточно перетвориться на репресивний апарат. Економічна ситуація залишатиметься такою же, якою була до Майдану – при позірній стабільності і «нормальності» країна по факту буде балансувати на межі катастрофи, але не звалиться туди доти, доки російські гроші забезпечуватимуть затикання дірок. Загалом Україна перетвориться на щось середнє між Росією та Білоруссю. Усі, хто хотів розчаруватися, можуть розчаруватися і занепасти духом. Молодь масово виїжджатиме з країни, тим більше Польща, Чехія та інший ЄС із радістю приймуть активних і розумних українців, які будуть народжувати дітей і виправляти демографічні проблеми ЄС.

Загалом, Майдан показав, як багато в країні небайдужих і розумних людей, які готові покласти життя заради кращого життя народу. Але разом із тим – як же їх мало, і як далекі вони від усього іншого народу. Сто, навіть тисяча активістів не можуть на своїх жилах, своїх нервах, своєму здоров’ї витягнути з багна 45-мільйонну країну, яка вже пригрілась у тому болоті і не уявляє для себе – навіть не мріє – про інше майбутнє.

Що ж робити тим, хто не готовий йти на партизанську війну із бандитами і не хоче виїжджати з країни? Відповідь вказує історичний досвід Польщі та інших підневільних народів – це просвіта. Більшість сучасних українців є жахливо неосвіченими у базових людських поняттях: власність, влада, свобода, демократія, вільний ринок. Цьому не учать в школі, і про це не розповідають по телебаченню, про це не говорять в родинах. Про те, що власність – це не тільки право, але й обов’язок – утримувати її і захищати. Якщо ти не готовий захищати свою власність, вона буде належати тому, хто її захищає (владі та міліції). Про те, що твоя свобода одночасно означає обов’язок поважати свободу іншої людини. Про те, що сучасна демократія – це не тільки вибори раз на чотири роки, але й відповідальність за свій вибір, а у разі необхідності – ще й сміливість самому піти на вибори. Що ідеальних політиків не існує, але існують надійні політичні системи, які зобов’язують політиків працювати на країну, а не на себе. Що демократія починається з тебе – коли ти об’єднуєшся із сусідами у ОСББ або приймаєш рішення цього не робити і віддатися на поталу ЖЕКу та чиновникам із міської адміністрації. Що ринок – це не базар, а інструмент розподілу результатів праці кожної людини між іншими людьми. І що ринок може бути вільним – чесним і жорстоким, і невільним – коли він перерозподіляє гроші в інтересах того, хто цей ринок контролює. Про всі ці речі більшість населення країни не знає і навіть не здогадується, як вони прямо впливають на його життя і майбутнє. Тому висновок один – країні потрібна освіта. Масовий просвітницький рух, який охопить більшість населення країни. Уся небайдужа інтелігенція та креативний клас має піти у викладачі, увесь небайдужий бізнес – виділяти стабільну частку доходів на підтримку народної освіти. Окремо має готуватися нова еліта – люди, які вмітимуть мислити стратегічно і напишуть план майбутньої перемоги. Цей шлях нелегкий і нешвидкий, але він творить майбутнє. І він працює – про це говорить досвід університетів «Солідарності», української «Просвіти», яку фінансували кооперативи, та навіть – у свій спосіб – Євгена Коновальця. Про це ж говорив покійний Сергій Кримський: «З Руїни як виходять? Організовується Києво-Мо­гилянська академія». Усі, хто розчаровані або починають розчаровуватися Майданом, мають думати саме про це.

Advertisements
Опубліковано у думай глобально, самоорганізація / спільна дія, скажу від себе | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s