Історія спільноти «Майдан»: «Довести самому собі, що ти можеш працювати над складним питанням – аж до перемоги»

Спільнота сайту «Майдан» була одним з чинників народження київського Майдану-2004 і значною мірою визначила характер того, як відбувалася Помаранчева революція. «Майдан» працював соціальною мережею ще до того, як більшість українців дізналися про «ЖЖ», «Фейсбук» чи «Вконтакті». У розпал подій волонтери сайту повідомляли більше новин на день, ніж будь яке ЗМІ в країні. Максимум – 1500 новин 23 листопада 2004 р. Фактично, спільнота «Майдану» є одним з найуспішніших та найефективніших проектів громадської самоорганізації у новітній історії України. Вони довели, що неможливе – можливо.

П.С. Нехай вас не розхолоджує сучасний стан спільноти – «золотий склад» «Майдану» демобілізувався у 2005-му, досягнувши перемоги після чотирьох років боротьби. Але їхній досвід вартий вивчення тими, хто бажає змінити свою країну – так, як це зробили люди з «Майдану».

Нижче – конспект публікації Анатолій Бондаренко: Секрети успішної революції – на прикладі спільноти сайту “Майдан”. Першодрук: Громадянський портал ZaUA.org, 19-11-2009.

[…]

Успішна спільнота виникає завжди під конкретну дію, а не просто «зібратися і поговорити». Мотивація для цієї дії – конкретна мета, але для досягнення мети треба діяти. Наша мета була утопічна – згадайте 2001 рік, хто тоді вірив, що Кучма колись піде з президентства?

Але коли розігнали «Україну без Кучми», ми не впали у відчай. Навпаки! Ми зрозуміли, що треба шукати інші варіанти боротьби – це раз. І в нас був гарний фідбек у вигляді прямого спілкування з людьми – це два. Ми усвідомили з того, що діємо у такому класному і стрімко прогресуючому просторі, як інтернет. До нас на сайт заходили люди, дотичні до прийняття рішень – від журналістів до депутатів. Ми це відразу просікли, і використовували. Плюс дуже хотілося – і не лише мені персонально – довести до кінця справу, що починалася в грудні 2000. Довести самому собі, що ти можеш працювати над складним питанням – аж до перемоги.

[…]

Перший наш маніфест – наївний, але по-своєму революційний. У технарів з адмінгрупи – Наталки, мене, Віктора – була в голові аналогія із вільним програмовим забезпеченням – всі ці роки нас гріла думка, що якщо декілька тисяч людей з усього світу можуть написати Linux і взути знахабнілий «Майкрософт», то декілька тисяч українців можуть взути Кучму. Головне – постійно йти до своєї мети.

[…]

Ми тоді відчували, що все тільки починається. В нас були нові і оригінальні ідеї – тож ми були готові запросити до себе усіх адекватних людей і будувати мережу, таким чином розвиваючи спільноту до згаданих вище тисяч людей. )) Ми збирали досвід спротиву мережевих структур з усіх можливих джерел. Один із перших, як це не смішно звучить – єгипетські «Брати-мусульмани».

[…]

Принципова ідея «Майдану» була така – здорова спільнота має ефективно спілкуватися, щоб народжувати нові ідеї і думки, а потім ефективно реалізовувати їх у дії. І ці колективні «мозкові штурми» – те, чим досі може похвалитися Вільний форум «Майдану».

[…]

Отже, наш головний форум успішно діяв, і на ньому тусувалaся вже декілька сотень адекватних людей, які обговорювали ситуацію і пропонували шляхи її вирішення. Для подальшого розвитку спільноти потрібна була ДІЯ.

[…]

Станом на 2001-ий рік наша спільнота в інтернеті розвинулася – форум працював, там створювався дуже цікавий контент, і можна було виходити в реал – не лише на акції опозиції (це багато читачів «Майдану» і так робили), а й на свої власні. Тому що дія, а не розмови, найкраще формує спільноту. У нас було навіть таке неформальне гасло: «Не подобаються щоденні новини? То виходь на вулицю і створюй свої».

Для початку це була мінімальна дія – яка від того ставала не менш важливою – сходити в суд, написати про це матеріал, зібрати гроші, передати їх в СІЗО. Періоди дії змінюються періодами обговорення, яке породжує нові задачі і нові дії.

Як говорильня має трансформуватися у пряму дію? Треба, щоб з’явилася людина, яка б сказала «Все! Розмови закінчилися, тепер робимо!» Так людина бере на себе відповідальність і фактично погоджується, що буде працювати найбільше за всіх – щоб реалізувати свою ідею.

[…]

От, приміром, закривають «Радіо Континент» (кінець 2003-го). На сайті підіймається буча, яка породжує бажання щось зробити – починається конструктив. Обговорюємо методи протидії – скарги у профільну Нацкомісію, пікети, акція проти конкретного чиновника.

Тоді ми вперше відпрацювали дуже ефективний метод «колективних дзвінків» – попросили користувачів дзвонити за телефоном чиновнику, питати, чому вилучено обладнання «Континенту», і відписувати про результати розмови на форум.

Такі спільні дії викликають у людей класне почуття залучення і дружнього плеча.

[…]

У 2003 році ми зробили дуже вдалий ріал-тайм репортаж зі з’їзду Ющенка в Донецьку – тоді впав офіційний сайт «Нашої України», такий був наплив відвідувачів, а мій соратник Павло Солодько мав контакти купи людей, які поїхали на той з’їзд. І ми з Павлом дзвонили цим людям, і одразу ж оновлювали стрічку. Секунда в секунду – це було справжнє відкриття, азарт, це було дуже круто. Через рік аналогічним чином діяв наш механізм попередження порушень на виборчих дільницях – будь-хто міг подзвонити, його інформація перевірялася і запускався механізм.

[…]

Сумські студенти – вони діяли самі по собі, але вони діяли тими ж методами, що й ми. Їх ганяв «Беркут» по полях, а вони ішли до перемоги, відчуваючи свою абсолютну моральну перевагу. Тому що в них теж була своя спільнота. Ми за кілька місяців до цих подій до хрипу сперечалися щодо назви і емблеми майбутньої «Пори» – а завдяки сумчанам я зрозумів, що на емблемі можна намалювати хоч молоток, хоч дулю – і назву будь-яку взяти – головне щоб була група 10-15 чоловік, ядро спільноти, яке б вірило, що їхня справа – справедлива.

[…]

Ми завжди намагалися показати, що будь-яка ситуація може бути обернена на користь. І ми завжди намагалися показати, що є люди, які можуть цю ситуацію змінити – і такі люди мали майданчик, де можна було висловитися. А оскільки ми постійно спілкувалися з новими людьми, то й наша спільнота розширювалася. Особливо багато нових знайомств з’явилося в 2004-му, як приклад – на сайт «зайшла» група людей, які протестували проти тиску на «5-ий канал».

[…]

Ми – на власному практичному досвіді – виробили алгоритм охорони дільниць від провокацій. Збиратися гуртом, знайомитися з однодумцями, міліціонерами, нагадувати працівникам виборчкомів про відповідальність тощо. Пригадую класну пораду, яку хтось дав у коментах: «Просто разговаривайте с друзьями возле участков, желательно выгуливая бойцовских собак». :) Перед першим туром це здавалося дуже складним завданням, яке люди проігнорують. Але виявилося, що всі були готові – наш інструмент був на часі для суспільства.

[…]

Фактично останій спільний проект «старої гвардії» – так званий Меморандум Майдану, підготовлений на початку 2005 року. Там були накинуті головні напрямки реформ, те, що треба робити.

Але от що цікаво – в той час як стара гвардія зайнялася особистими справами, а стара спільнота (принаймні частково) пересварилася між собою, «Майдан» не вмер. Після Помаранчевої революції він існує вже п’ять років, а до неї існував тільки чотири! Механізм роботи новинарів, який налагодила Мар’яна Сварник, зберігся і розвинувся – і зараз сайт функціонує як ЗМІ, збирає кілька тисяч хостів щодня, і має свою спільноту, хоч і дещо іншу, ніж раніше.

[…]

Думаю, що не треба говорити про те, в які спільноти перейшов «Майдан» чи яким буде «новий Майдан». Спільноти будуть виникати завжди. Я не буду прогнозувати, на основі чого технічно, але це може статися будь-де, де є початкове ядро по-хорошому безумних людей.

[…]

До теми:

Advertisements
Опубліковано у жити і перемагати, самоорганізація / спільна дія, інтернетне, історичне | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s