Народна самоорганізація проти алкоголізму: «Хрест цей, поставлений на місці диявольському, щоб сила диявольська не піднялася ніколи»

Вважається, що в середині XIX ст. стихійний рух за тверезість виник, перш за все, серед селян. Одне з перших товариств тверезості з’явилося на Україні у селі Дейкалівка Полтавської губернії у 1849 році. Сільські громади виступали з вимогами про ліквідацію шинків, а в деяких повітах від бойкоту шинків переходили до їх розгрому. На місці спалених шинків встановлювалися хрести з написами: «Хрест цей, поставлений на місці диявольському, щоб сила диявольська не піднялася ніколи».

У 1858-1859 рр. цей рух прийняв характер масових повстань, які були придушено військами (!).

З 1874 р. товариства тверезості отримали офіційний статус. Церковно-приходські товариства тверезості затверджували статут в Синоді, а світські – в Міністерстві внутрішніх справ. До 1913 р. у Європейській частині Російської імперії налічувалося більше 1800 товариств тверезості з більш ніж півмільйоном членів.

Взято з “Наркологічної енциклопедії”

До теми:

Advertisements
Опубліковано у самоорганізація / спільна дія, історичне. Додати до закладок постійне посилання.

One Response to Народна самоорганізація проти алкоголізму: «Хрест цей, поставлений на місці диявольському, щоб сила диявольська не піднялася ніколи»

  1. Taras Tronka коментує:

    Цікавий матеріал на цю тему тут: “Країна синіх. Як алкоголізм в Російській імперії досяг загрозливих масштабів” http://nv.ua/ukr/publications/krajina-sinih-jak-alkogolizm-v-rosijskij-imperiji-dosjag-zagrozlivih-masshtabiv-79876.html

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s