Піраміда Маслоу та Україна

Останнім часом важко не помітити зростання суспільного інтересу до моральності та духовності.

На вулицях великих і середніх міст значно побільшало реклами на різноманітні курси, семінари і тренінги із самопізнання і саморозвитку. Щомісяця тисячі людей віддають немалі гроші – порівняні із середньою зарплатою – за можливість зрозуміти свої глибинні потреби та навчитися кожного дня жити відповідно до них. Виступи вищих церковних ієрархів супроводжуються аншлагами і обговорюються на інтернет-форумах.

Українські радянські дисиденти – «шістдесятники» та активісти громадянської перебудови 1989-1991, які двадцять років були нікому не цікаві і не потрібні, збирають повні зали і друкуються на перших шпальтах популярних видань.

Зрештою, навіть у цьому скромному блозі найвищі рядки посідають публікації, які відкривають душу.

А до чого тут Маслов? А до того, що його піраміда людських потреб, як виявилося, незле застосовується і до цілих народів.

Моральний підйом – і моральні авторитети – були і в кінці 80-х, але морального українського суспільства не постало. Зацікавленість у духовних практиках – як традиційних церков, так і східних філософій – також була високою, але духовності не побільшало.

Піраміда людських потреб Маслова

Піраміда людських потреб Маслова. Зображення з Вікіпедії.

Найактивніша частина суспільства присвятила 90-ті задоволенню основних потреб – житло, їжа, секс, потім – особиста безпека – за будь-яку ціну, включно з усуненням будь-якими методами тих, хто міг на цю безпеку посягнути. А після усунення – недопущення навіть можливості виникнення конкурентів.

«Нульові» були позначені усвідомленням і задоволенням від досягнень, що породило самоповагу і сяку-таку впевненість у собі. Остання економічна криза ще раз нагадала про цінність нематеріальних цінностей – дружбу, сім‘ю, довіру до ближнього, партнера по бізнесу, сусіда.

І ось, нарешті, зараз, більшість креативного класу країни у своєму розвитку доходить (і між іншим – веде за собою країну) до початку сходження до нової вершини – усвідомлення особистої потреби творення суспільства, де кожен би міг задовольнити свої базові потреби, і при цьому – не боятися ближнього свого, не відгороджуватися від нього парканом, а навпаки – отримувати від незнайомого, але ближнього свого – довіру, допомогу, і підтримку.

Опубліковано у думай глобально, культурне, скажу від себе. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to Піраміда Маслоу та Україна

  1. Taras Tronka коментує:

    Ось, до речі, ще одна промовиста ілюстрація цього прекрасного явища: “Куда бегут бизнесмены?”: http://www.capital.ua/time/4947-beguny-biznesmeny?issue=147

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.