Пошук загиблих і пропалих безвісті солдатів Другої світової війни (оновлено 06.04.2017)

[06.04.2017: перевірено і поправлено биті посилання, додано пару коментарів]

Більшість даних у вказаних джерелах стосується періоду “Великої Вітчизняної Війни” (22.06.1941-09.05.1945) та солдатів-громадян СРСР на початок війни, але цілком можливо, що до їх лав могли бути зараховані й громадяни інших країн, або особи без громадянства, так само, як і полеглі чи пропалі у бойових діях до і після вказаного періоду. Шукайте, і знайдете. Кожен має право знати своє коріння.

При пошуку не забувайте, що помилки при написанні прізвищ, імен, населених пунктів у воєнному безладді були дуже поширені. Могла бути і плутанина, тому необхідно збирати усю доступну інформацію і порівнювати дані по всіх доступних критеріях: місце призову, місце загибелі, рік народження тощо. Можуть допомогти дані про людей, які служили, лікувалися, потрапили в полон, чи загинули або пропали разом з людино, яку ви шукаєте. Сприймайте пошук долі загиблого чи пропалого родича як ваше особисте розслідування, де ви – головний детектив.

Одразу попереджаю, що 99% інформації доступно тільки російською мовою. Незалежна Україна, на жаль, за 25 років не сподобилася створити тематичний ресурс українською. Можливо, колись дійдуть руки в Інституту Національної Пам’яті, але зараз ці питання не до них.

Отже, основні бази даних та джерела для пошуку:

Узагальнений банк даних «Меморіал» http://www.obd-memorial.ru

Фактично – оцифрований архів Міністерства оборони Російської Федерації, яке успадкувало його від СРСР. Цьому титанічному звершенню ми маємо завдячувати покійному президенту РФ Борисові Єльцину, який 2003 року видав відповідний указ. У 2010 році частина даних була вилучена з ресурсу нібито з мотивів захисту персональних даних, але пошук по прізвищу та іншим основним даним діє, і дуже добре – я там знайшов, наприклад, запис про свого двоюрідного діда, який пропав безвісті у 1943-му.

Книга пам’яті України 1941-1945 http://www.memory-book.com.ua/

Громадський проект, започаткований і ведений переважно членами пошукових загонів та організацій. Його метою є об’єднання в одній базі Книг пам’яті усіх регіонів України – не лише призваних з нашої землі, але й полеглих на ній. База продовжує наповнюватися, ви можете долучитися шляхом фінансової підтримки.

Зведена база даних загиблих та пропалих безвісті в роки Великої Вітчизняної Війни https://v-ipc.ru/

Створена Міжрегіональним інформаційно-пошуковим центром (Татарстан, РФ). База даних містить більше 3,5 млн. імен воїнів, зібраних по даним архівів, Книг пам’яті регіонів Росії, запитів родичів загиблих, результатів пошукових експедицій тощо. Також наявні електронні довідники польових пошт, радянських військових частин часів війни, адміністративно-територіального поділу СРСР.

Солдат.Ру http://www.soldat.ru

Теж, очевидно, громадський сайт, присвячений пошуковому руху та вивченню історії Другої Світової. Регулярно з’являються новини про результати пошукових експедицій, база даних пошукових організацій, інструкції з пошуку тощо.

«Забутий повк» http://www.polk.ru

Проект невідомого авторства, присвячений пошуку загиблих і пропалих безвісті на всіх війнах СРСР/РФ. Є власна база пошуку, новини та інформація з різних джерел – від пошуковиків та приватних громадян тощо. Також інструкція щодо самостійного пошуку інформації про загиблих/пропалих безвісті.

Меморіал Великої Вітчизняної Війни http://www.kremnik.ru

Знову Татарстан, власна база більше ніж на 300 000 імен, хороша підбірка інструкцій з організації пошуку загиблих/пропалих безвісті.

Книга пам’яті радянських військовополонених http://ru.stsg.de/cms/node/768

База даних, складена за німецькими документами, станом на 2009 рік містила більше 630 000 записів.

Ще одна споріднена база даних з німецьких джерел: http://www.dokst.ru/main/content/vydacha-spravok/grazhdane-sssr/grazhdane-sssr

Як шукати? Інструкції/алгоритми щодо пошуку солдатів, загиблих чи пропалих безвісті під час війни:

http://forum.vgd.ru/109/12521/

http://genobooks.narod.ru/Poisk_1941-45/poisk-0.htm

Як відомо, війна не закінчена, доки не похований останній її солдат. І зараз, у 2011 році солдати Другої світової продовжують повертатися до нас. Лише два приклади:

13 квітня 2011 року у Борисполі під Києвом знайдено рештки 493 військовополонених та поранених, захоплених німецькими військами у вересні 1941 року. Пошуковикам вдалося встановити особу деяких з полеглих.

У лютому 2010 з Австрії було повернуто 1186 недоставлених листів, вивезених німцями у 1941 році з Кам’янця-Подільського. Вони чекають на своїх адресатів (стаття оригінально була на сайті Музею Другої Світової, зараз знайти не вдалося).

ПІСЛЯМОВА. Шановні відвідувачі! Мені дивно і боляче читати в коментарях прохання типу “допоможіть знайти …”. На жаль, автор та інші відвідувачі вам навряд чи допоможуть, і ця нелегка робота чекає на Вас особисто. Поставтеся до цього як до Вашої особистої пригоди. Зберіть усі документи та спогади, що є у Вас в родині. Будьте готові шукати не тільки в інтернетах, а й писати справжні паперові запити в архіви, у тому числі іноземними мовами, і відправляти їх реальною поштою. Мануал по організації Вашого особистого квесту наведено вище у тексті статті. Щиро бажаю вам повернути пам’ять про зниклих родичів.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПРО МОЖЛИВЕ ШАХРАЙСТВО. Під час оновлення статті я виявив, що на хвилі інтересу до предків та відновлення роду розплодилося багато сайтів типу “Пошук людей”. Вони, як правило, пропонують вам заповнити форму і розмістити оголошення про пошук людини, яку ви шукаєте. Майте на увазі, що ефективність цих сайтів щодо пошуку людей, які жили і померли у 40-х роках минулого століття, близька до нуля. Ваше повідомлення буде прочитано хіба що ботами пошукових систем. Не обманюйте себе і не дайте себе обманути. Користуйтеся перевіреними ресурсами і власною головою.

Опубліковано у пряма дія, рекомендую, інтернетне, історичне. Додати до закладок постійне посилання.

23 Responses to Пошук загиблих і пропалих безвісті солдатів Другої світової війни (оновлено 06.04.2017)

 1. Валентина коментує:

  Шукаю дідуся ,Луд Микола Єрофейович ,1905 р.н, призивався 1945року ,Брестська обл,Лунінецький р-н ,с. Сосновка . Пропав ? безвісти в Польщі , 1945року , на р. Одрі .

 2. Валя коментує:

  Паридуда Іван Іванови загинув в Польщі в 1941 р. читала в Архівах , зараз на даний час найти повторно де пхований не можу.Допоможіть мені прошу.

 3. Анонімний коментує:

  Я шукаю свого дядька який загинув в перші дні війни в Чернігівський обл.цибенко василь олександрович

 4. Наталія коментує:

  Допоможіть знайти Парійчук Корнія Йосиповича

 5. Vika коментує:

  Я шукаю документи своєї бабусі,вона ще жива але багато не розповіла про те де вона перебувала під час війни .Сама вона із білорусіі,була вивезена на примусові роботи в прусію в г.інстебург ,де працювала но молочному заводі.Але документів про її перебування не має.Підкажіть ,де їх шукати,бо я зверталася в різні установи і Білорусії, і України,і Росіі,а також в Німеччини.Де ще шукати?

 6. Іванчук Богдан Володимирович . (0972071390) м Тернопіль коментує:

  Славский Мар’ян Іванович рік народження 1917

 7. Іванчук Богдан Володимирович . (0972071390) м Тернопіль коментує:

  Допоможіть віднайти відомості про мого дядька . Славский Мар’ян Іванович 1941 р .н с Бернадівка . Струсівський р- н ( Теребовлянський р- н) Тернопільська обл. Його
  в 1941 р призвали на службу. Він приймав участь у боях в Україні .Листування з ним припинилося і з цього часу відомостей про нього не було.

 8. Анонімний коментує:

  Маю інформацію про загиблих 1944р біля села Адамів ЛьвівськоЇ обл.

  • Тетяна коментує:

   Чи маєте інформацію щодо загиблих в липні 1944р. біля с.Печихвости (25 км від Сокаля) Львівська область?

 9. Назар коментує:

  Допоможіть знайти!! Кулик Степан Васильович був Воєним Даних про нього немає!

 10. Назар коментує:

  Допоможіть знайти!! Кулик Степен Васильович

 11. Анонімний коментує:

  Я знаю що мій дід Білосевич Андрій Степанович похований в Засарайському районі біля хутора Петериш він був танкістам може хтось найде про нього дані буду вдячний 0674208441 внук

 12. люба коментує:

  допоможіть будь-ласка відшукати мого дідуся пропавшого безвісті в роки великої вітчизняної війни Гуменюка Миколу Омельяновича 1920-1922 р н родом з Вінницької обл Хмільницького р-н с. Курилівка будемо вам дуже вдячні

 13. микола коментує:

  шукаю діда вільчинсьий іван іванович загинув в лагері в німеччині

 14. Зеновій коментує:

  В с. Чемеринці Перемишлянського р-ну Львівської обл. є захоронення німецького і радянського воїнів . Прошу відгукнутись для пошуку..

 15. Станіслав коментує:

  Я шукаю свого дядька я племінник мене звати Станіслав а мого дядька. Карпук Пилип Кирилович,рік народження точно невідомо дето,1922 призвався,до Армії в перші дні війни загинув і ніхто більше не знає де похований а хочеться знати він проживав На Україні Волині село Воєгощ може хтось знає пожалуста напишіть дуже буду вдячний Станіслав

 16. Nastia коментує:

  Допоможіть будь-ласка найти інформацію Про Микитенко Григорія Стратоновича.Велика Віччизняна Війна.Кажуть що він скінчявся в Білій Церкві але немає точної інформації про це.Як,що знаєте якийсь нормальний сайт скиньте емейлом або пишіть в коментах,Бо я шукала на багатьох сайтах не знайшла допоможіть.:-)
  ryabokon.2002@bk.ru

 17. Наташа коментує:

  Допоможіть знайти Тарасюка Федота Андрійовича(Велика Вітчизняна Війна). Я шукала інформацію на багатьох сайтах і тут теж але нічого корисного не знайшла. Хоча б інформація про місце загибелі.

  • Taras Tronka коментує:

   Доброго дня, Наташо! На жаль, я сам не фахівець із цього питання, мої знання обмежуються тим дослідженням, яке наведено у цьому дописі. Можу лише сказати, що Інтернет – це добре, але у 1940-х роках не було Інтернету, тому найкраще починати все ж із роботи в архівах.

 18. Віра коментує:

  спасибі за статтю, за допомогою одного з посилань я змогла знайти дані про прадідуся.

 19. Taras Tronka коментує:

  Гарна стаття про стан пошукової справи в Україні та, зокрема, в Донецькій області:
  Поисковики Донбасса: «Мертвый солдат врагом не является»
  http://www.ostro.org/donetsk/society/articles/438620/

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.