Готуйся до тюрми: коротка пам’ятка

Отже, як вже було зазначено у попередньому пості на цю тему, кожен громадянин України рано чи пізно вступає у контакт із правоохоронними органами, причому у більшості випадків – не зі своєї ініціативи і, як правило, тоді, коли він до цього неготовий.

Єдина різниця – залежно від соціального статусу громадянина він може потрапити або до рук доблесних рядових міліціонерів і одразу відчути на собі важку руку служителів закону (а також ногу, палицю, кайдани, протигаз, електрошокер), або потрапити до слідчих прокуратури, які трохи більше користуються головою, але тому є й більш небезпечними.

Так само можуть різнитися і умови утримання – більшості наших громадян світить мавпятник і переповнені камери тимчасового утримання (СІЗО), у той час як деякі матимуть сумнівне задоволення провести час у двомісних “палатах” Лук’янівської тюрми або в ізоляторі СБУ. Разом із тим, система, судячи з усього – скрізь одна, і методи збереження свого фізичного і психічного здоров’я під час того, як вона намагається вас перемолоти, є однаковими, чому і присвятимо цей пост.

Пам’ятка від Української Гельсинської спілки з прав людини.

Рекомендується роздрукувати та тримати під рукою (покласти у кишеню, сумочку, або гаманець), а також ознайомити із її змістом близьких та знайомих – щоби знали самі та могли вам ефективно допомогти у разі потреби.

Ваші права при затриманні та арешті

Пам’ятайте!

Під час затримання за підозрою у вчиненні кримінального злочину Ви маєте право:

 • не свідчити проти себе чи своїх рідних;
 • у будь-який час відмовитися давати показання й відповідати на запитання;
 • мати захисника та побачення з ним „віч-на-віч” до першого допиту;
 • надавати докази, заявляти клопотання та відводи;
 • вимагати перевірки судом законності затримання;
 • особисто брати участь у судовому розгляді щодо обрання запобіжного заходу – взяття Вас під варту.

Вам мають роз’яснити Ваші права й скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину.

Після затримання може бути здійснено Ваш особистий обшук і вилучення речей та документів.

Такий обшук може здійснюватися лише особою однієї з Вами статі.

Пам’ятайте!

Ви не зобов’язані доводити свою невинуватість.

Знайте!

Про Ваш арешт і місце перебування слідчий зобов’язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича. Вимагайте, аби таке повідомлення було здійснено негайно!

Якщо Ви заявите, що бажаєте запросити захисника, посадові особи мають надати Вам допомогу, аби ви могли зв’язатися із захисником чи особами, які можуть його запросити.

Якщо Ви заявите, що бажаєте мати захисника, але за браком коштів або через інші поважні причини не в змозі цього зробити, посадові особи зобов’язані призначити захисника за рахунок держави.

Вимагайте захисника одразу після Вашого затримання!

Пам’ятайте!

Ви маєте право на захисника з моменту затримання!

У разі затримання за підозрою у вчиненні злочину Вас мають якнайшвидше, але в будь-якому випадку не пізніше 72 годин або звільнити, або доставити до суду, де Ви зможете взяти участь у судовому розгляді про Ваше тримання під вартою чи застосування іншого запобіжного заходу (застава, підписка про невиїзд тощо).

Знайте!

Відповідно до статті 29 Конституції України Ви маєте право на свободу та особисту недоторканість.

Посадові особи правоохоронних органів не мають права Вас заарештувати або тримати під вартою без умотивованого рішення суду.

Конституція України лише у виняткових випадках, коли треба нагально запобігти злочинові або його перепинити, дозволяє затримання особи без рішення суду.

Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду, коли:

Ви вчиняєте адміністративне правопорушення:

І щодо Вас вичерпано всі інші заходи впливу, а Ви не припиняєте своїх протиправних дій.

Ви вчинили адміністративне правопорушення:

і має бути складений протокол, а у Вас немає посвідчення особи й немає свідків, які могли б повідомити про Вас необхідні дані.

Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин. Лише у виняткових випадках, пов’язаних із порушенням прикордонного режиму або порядку обігу наркотичних засобів, Вас можуть затримати на строк до трьох діб. Також, у разі вчинення Вами дрібного хуліганства, злісної непокори правоохоронцю, образи правоохоронця чи публічних закликів до невиконання його вимог, Вас можуть затримати до розгляду справи судом.

В усіх інших випадках негайно після з’ясування особи й складення протоколу, але в будь-якому разі не пізніше ніж через три години, Вас має бути звільнено.

Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що Ви вчинили злочин, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме:

 • коли Вас застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
 • коли очевидці, у тому числі й потерпілі, прямо вкажуть, що саме Ви вчинили злочин;
 • коли на Вас або на Вашому одязі, при Вас або у Вашому житлі будуть виявлені явні сліди злочину.

Якщо таких обставин немає, але в правоохоронців є інші підстави для підозри, Вас можуть затримати без попереднього рішення суду лише якщо Ви:

 • намагалися втекти;
 • не маєте постійного місця проживання;
 • коли не встановлено Вашу особу.

У будь-яких інших випадках Ваше затримання без попереднього рішення суду є не законним. У випадку затримання за рішенням суду або без рішення суду правоохоронці зобов’язані представитися, повідомити, яке саме правопорушення Ви вчинили або у вчиненні якого злочину Ви підозрюєтеся, роз’яснити Ваші права й обов’язки, визначені законодавством.

При порушенні ваших прав Ви маєте право подати скарги до прокуратури або до суду.

Джерело: http://www.helsinki.org.ua/index.php?id=1241781729

Що робити, якщо вас викликають до відділку міліції?

До вашої уваги поради юриста Української Гельсінської спілки з прав людини Олександра Бахова стосовно поведінки в разі, якщо вас викликають до відділку міліції.

Пам’ятайте! Тільки отримана під підпис повістка зобов’язує особу з’явитись до міліції, а не телефонний дзвінок. Ви маєте право знати: куди, хто, в якості кого і для чого Вас викликають. Про це також повинно бути вказано у повістці.

Відвідувати райвідділ міліції краще з адвокатом, або у супроводі родичів, друзів. У випадку неможливості такого супроводження, проінформуйте родичів, знайомих, друзів куди ви йдете. Домовтесь, щоб за певний час Вам подзвонили.

При вході до відділку міліції просіть чергового зареєструвати Вас у журналі відвідування та поставити час прибуття.

При спілкуванні з правоохоронцями ведіть себе спокійно, впевнено, будьте коректними та ввічливими, не провокуйте працівників міліції навіть якщо їхня поведінка не взаємна.

Також пам’ятайте, що відповідно до ст. 63 Конституції України, Ви можете відмовитись давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом. Також Ви маєте право на правову допомогу згідно ст. 59 Конституції України.

Стаття 59 Конституції України

Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура.

Джерело: http://www.helsinki.org.ua/index.php?id=1290681714

* * *

Попередні публікації на тему:

Готуйся до тюрми: це стосується кожного

Advertisements
Опубліковано у правниче, рекомендую, самозахист. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s