Громадянські війни, які об’єднують

Черговий етап зацікавлення історією, на цю тему мабуть зараз буде кілька постів. Протягом 1660-1687 років на території сучасної України вирувала майже безперервна війна. Мене особисто досі вражає усвідомлення того факту, що усе Правобережжя, включно з гетьманською столицею – Чигирином, було знищене до пня, перетворено на пустку – не менше, ніж за часів монгольської навали.

У історичних працях вину за ті події значною мірою перекладають на сусідів – Польщу, Туреччину, Московію тощо, але, дивлячись з теперішнього моменту, для українців це була громадянська війна – билися лівобережний гетьманат з правобережним, активну і самостійну участь брали січовики-запорожці, та й кримські татари були, власне, не такими вже й чужими людьми, особливо для запорожців. Брат йшов на брата, син на батька, товариш на товариша, сусід на сусіда – православна, уніатська, мусульманська кров, однаково червона і гаряча, лилась рікою, палали міста і села. Але тоді ж були й герої, великі і звитяжні полководці, приклади відчайдушної сміливості, вірності, самопожертви, синівської, батьківської, братерської та сестринської любові, кохання, що переживало смерть та пекло громадянської війни.

То, власне, я про що: Англія має свою легенду про війну Червоної та Білої троянди, США – про війну Півночі та Півдня (одні «Віднесені вітром» чого варті), де наголошується на проявах найкращих рис людського характеру попри безумство подій та обставин, що супроводжують будь-яку війну, а тим більше – війну громадянську. А що у нас? Якась «Чорна рада» ще ХІХ століття, з телеверсією жахливої якості. Я не беру події визвольних змагань 1917-1921 років, де є просто гори відповідного матеріалу – ще надто гаряче, але Руїна (а перед тим, звичайно, Хмельниччина) – як на мене, чудовий матеріал для творчої обробки та об’єднання країни на ґрунті осмислення подій спільної історії та її оцінки не з позиції «наші» – «не наші», а з позиції вищих, загальнолюдських цінностей.

Advertisements
Опубліковано у подумалося, історичне. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s