Як стати власником свого багатоквартирного будинку

Рахунки за комунальні послуги підвищуються, і це ще не кінець. Житлово-експлуатаційні організації – що приватні (як правило, нав’язані забудовником власником квартир у новобудовах), що комунальні (у будинках, збудованих трохи раніше) – тільки збирають гроші, не надаючи практично жодних послуг взамін.

Отже, час брати відповідальність за свій будинок у свої руки. Офіційно це називається «об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», або «ОСББ». Нижче – цілком типовий приклад від відомого юриста Тетяни Монтян, а також юридичні основи створення ОСББ від неї ж.

Інформацію взято з блогу пані Монтян на «Українській правді» та з «Інфопорну»

05.01.2011 Тетяна Монтян

Як створити ОСББ: ми зробили це! Досвід ОСББ ”Срібне коло”

[текст дещо скорочено – Тарас Тронка]

Чесно кажучи, до того, як ми з чоловіком придбали квартиру в нашому будинку, я не сильно цікавилась питаннями ЖКГ. Можливо, не цікавилася б і далі, але цинічний шантаж забудовника – ЗАТ “Познякижитлобуд”- змусив мене замислитись над тим, що “что-то тут нєчісто”. Ну, не може така тіпо серйозна кантора на рівному місці шантажувати власних покупців- “інвесторів” невидачею правовстановчих документів, якщо вони не підпишуть з їхньою фірмою “Рада” Договір “Про участь у витратах на утримання будинку”!

“Добре, – сказав мій чоловік. – Я підпишу, але… заплачу вам хоч копійку лише за виконавчим листом. Якщо ви його колись отримаєте, звісно”. Як неважко здогадатись, жодної копійчини наш ЖЕК від нас з чоловіком за майже 11 років так і не отримав. Сюрприз, Сюрприз! Зате причини шантажу виявилися простими, як господарське мило – за нашими з сусідами непрямими (бо хто ж нас допустить до бухгалтерії?) підрахунками, наш приватний ЖЕК витрачав на утримання нашого будинку приблизно в ШІСТЬ!!! разів менше, ніж збирав з мешканців по квитанціях.

Протягом всіх цих десяти років я не припиняла спроб об’єднати своїх сусідів, співвласників нашого багатоквартирного будинку. Я ніколи не заплатила жодної копійчини приватному ЖЕК-у, фактичним власником якого є народний депутат України від Партії регіонів Нвер Мхітарян, зовсім не тому, що я принципово не бажаю оплачувати спожиті мною послуги, а тому, що я вважаю: платити слід тільки за ті послуги, які реально надавалися. Причому, рівно стільки, скільки ці послуги коштують.

Сусіди спочатку не слухали мене взагалі. Адже суми в квитанціях приватного ЖЕК-у були незначними, і цікавитись деталями у них не було ніякого бажання. Однак, мало-помалу сусіди змінювали свою думку, оскільки безконтрольний ЖЕК цілком та повністю збайдужів до обслуговування нашого будинку. Люди нарікали, були незадоволені, але не вірили в те, що вдасться щось змінити.

Лише в 2004-му році Конституційний Суд України нарешті спромігся сформулювати цілком природну концепцію щодо того, що багатоквартирний будинок є цілісним майновим комплексом, який належить на праві співвласності всім тим, у кого у власності наявні приміщення в цьому будинку.

Але ця концепція надзвичайно важко проникала до розуміння навіть тих людей, які спромоглися купити далеко не найдешевші квартири в нашому новому будинку, а не отримати задарма та приватизувати. Людям важко звикнути до думки, що весь будинок є їхньою співвласністю, а зовсім не належить ЖЕК-у.

Тим не менше, десь році у 2006-му було здійснено першу спробу створити ОСББ. Зі спроби нічого не вийшло, оскільки ідіотська норма поточного закону “один власник = один голос” не давала нам шансів. Хоча бажаючі створити ОСББ вже тоді мали у власності по площі аж ⅔ будинку.

Наступні роки країна перебувала на економічному підйомі. Люди, хоча й були, як і раніше, страшенно не задоволені ЖЕК-ом, не мали мотивацій розпочинати створення ОСББ. Однак, вони дійшли в своїх протестах до того, що припинили платити ЖЕК-у за ненадані послуги.

І раптом влітку нам шалено пощастило – у нашому будинку почав протікати дах! Деякі сусіди з числа тих, які не розірвали договори з ЖЕКом, написали туди листа, вимагаючи його відремонтувати. Але у відповідь отримали (великого болта) хамського листа з відмовою. Це нарешті переповнило чашу терпіння.

Мешканці мого під’їзду зібралися на збори. Вирішили відремонтувати дах власними силами та за власний кошт. Вийшло по 300 гривень з квартири – причому, збирали з запасом. Деякі мешканці, звісно, не здали цих грошей, але більшість на це особливо не зважала, і поставилася до цього факту спокійно.

Після успішного ремонту даху (всі кошториси та чеки були вивішені на загальний огляд), сусіди вирішили відремонтувати також і ґанок, об який десять років поспіль ламали ноги, а ЖЕК це абсолютно не хвилювало. Цього разу скинулися по 200 гривень, причому, деякі сусіди не лише здали усі гроші, але й доздали ті 300 гривень, які не здали для ремонту даху. Після цього я остаточно зрозуміла, що крига скресла.

У ЖЕКа почалася істерика. Начальниця спробувала завадити найнятим нами роботягам класти плитку на ґанку, верещала, що ЖЕК сам все зробить, але почула у відповідь: “Пізно пити “Боржом”, коли нирки в трусах! Йди геть, не заважай”.

У мене були однодумці і в інших під’їздах, у яких підтримка ідеї створення ОСББ була меншою, але всіх прибічників разом нам мало вистачити для кворуму. Після серйозної підготовки та запрошення представників Райдержадміністрації – 4 грудня 2010 року нарешті відбулися установчі збори. Процедура зборів фіксувалася на відеокамеру – про всяк випадок, якщо Мхітарянівським прихвосням таки спаде на думку оскаржити наше Свідоцтво про реєстрацію, протокол зборів, тощо.

Звісно ж, виступали і мешканці-співвласники, і я – в тому числі. Ми всі говорили про те, що ми – не малі діти, аби дозволяти стороннім людям керувати нашим спільним ресурсом – прекрасним новим будинком, який приватний ЖЕК, не зацікавлений ні в чому, крім тупого збивання з мешканців бабла, примудрився довести до далеко не блискучого стану. А також про те, що, попри всі проблеми, які ми прекрасно розуміємо, ми аж ніяк не дурніші від ЖЕК-у ім. Н.М.Мхітаряна, і цілком впораємся з власним будинком.

На наш подив, провокаторів від ЖЕК-у було мало – всього двоє. Але їхніх воплів вже ніхто не слухав. “За” рішення створити ОСББ проголосувала 121 особа, при двох “проти” та двох, які “утрималися”.

Зрозуміло, що попереду у нас – важка праця. Не кажучи вже про те, що Мхітарян, звісно ж, битиметься за цей ресурс з усією пролетарською ненавистю. І я можу собі тільки уявити, чого нам коштуватиме забрати наш ресурс у Мхітаряна фізично. І справа не в тому, аби викинути ЖЕКівців з належних ОСББ приміщень (це ми зробимо швидко та без проблем – у всіх сусідів давно вже сверблять руки), а в тому, аби отримати всю документацію та провести інвентаризацію.

Про всі подальші події я, звісно ж, інформуватиму громадськість – з метою надихнути всіх українців стати справжніми власниками свого майна – спершу будинків, а далі – всього майна територіальних громад та всієї держави. І, нарешті, я – як і решта моїх сусідів – З ЗАДОВОЛЕННЯМ платитиму свою частку коштів на утримання будинку.

[Шановні критики ОСББ!] ОСББ – це інституція, і буде вона виключно такою, якою її створять самі люди. Сама по собі інституція не може бути ані хорошою, ані поганою. Без інституцій суспільство існувати не може, тому що суспільство без інституцій – це атомарне збіговисько бандерлогів.

А ще краще – ознайомтесь з матчастиною та спробуйте зрозумійти, що альтернативи ОСББ – просто немає. Ми з сусідами своє ОСББ збираємося зробити абсолютно зразковим, і готові для цього практично на все.

Бо це – НАШ будинок. НАШ.”

А це – обіцяна юридична консультація:

Юридична сутність багатоквартирного будинку. Нудна, але вкрай потрібна матчастина. Тетяна Монтян // 13.02.2011

Advertisements
Опубліковано у правниче, самоорганізація / спільна дія. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть, що ви думаєте з цього приводу

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s